Results – Sat 25 Apr

All finals results are available at:
Masters
Interprovincial
Juniors
Seniors


2015 SA SURF LIFESAVING CHAMPIONSHIPS

Open Men
Iron Man
1.Luke Nisbet (Suncoast Pirates)
2.Paul van Achterbergh (Marine)
3.Wade Krieger (Marine)

Beach Sprint
1.Ryle De Morny (False Bay)
2.Cuan Coetzee (East London)
3.Landon Kruger (Warnadoone)

Surf Swim Relay
1.Durban Surf (Gareth Dias/Jay-Cee Thompson/Blane Wood)
2.Durban Surf (Paul Bees/Shaun Dias/Christopher NcGlynn)
3.Fish Hoek (Jayden Alford-Loots/Andrzes Lipowski/Lyle Maasdorp)

Open Women

Iron Lady
1.Anna Notten (Fish Hoek)
2.Carmel Billson (Marine)
3.Kirsten Flannagan (Fish Hoek)

Surf Swim Relay
1.Marine (Lauren Billson/Carmel Billson/Sasha-Lee Nordengen)
2.Durban Surf (Kendal Artz-Wood/Gina Laurie/Amanda Loots)
3.Fish Hoek (Jodi Cleworth/Candice Murray/Anna Notten)

Beach Sprint
1.Mandi Maritz (Durban Surf)
2.Melissa Corbett (False Bay)
3.Bia van Heerden (Clifton)

Single Ski
1.Kerry Segal (Durban Surf)
2.Michelle Burn (Umhlanga)
3.Anna Notten (Fish Hoek)

Junior Men

Board Rescue (U15)
1.Marine (Sean Charter/William Dowsett)
2.East London (Luc Callebaut/Josh Fenn)
3.Durban Surf (Dane Harris/Michael McGlynn)

Board Rescue (U17)
1.Suncoast Pirates (Keown Delomoney/Travis Misdorp)
2.Fish Hoek (Sam Forder-Harris/Julen Rojo-Roos)
3.Fish Hoek (Cheyne Haupt/Troy Verwayen)

Board Rescue (U19)
1.Fish Hoek (Stuart Bristow/Nicholas Notten)
2.Marine (Dylan Bridger/Brandon Isemonger)
3.Strandfontein (Zakariyyaa Abrahams/Abdul Waahid Slamdien)

Surf Swim (U15)
1.Michael McGlynn (Durban Surf)
2.Josh Fenn (East London)
3.William Dowsett (Marine)

Surf Swim (U17)
1.Travis Misdorp (Suncoast Pirates)
2.Keown Delomoney (Suncoast Pirates)
3.Kurt Rutenbach (Big Bay)

Surf Swim (U19)
1.Nicholas Notten (Fish Hoek)
2.Brandon Isemonger (Marine)
3.Daniel Jones (Kings Beach)

Ski Relay
1.Fish Hoek (Stuart Bristow/Mark Keeling/Nicholas Notten)
2.East London (Josh Fenn/Luke Johnson/William Weldrick)
3.Fish Hoek (Tristian Bernstein/Luke Durr/Sam Forder-Harris)

Mixed Doubles Ski
1.Fish Hoek (Nicholas Notten/Jodi Cleworth)
2.Fish Hoek (Mark Keeling/Kirsten Flannagan)
3.Fish Hoek (Stuart Bristow/Jennifer Fitschen)

Beach Sprint (U15)
1.Luke Durr (Fish Hoek)
2.Joshua Templeton (Big Bay)
3.Tiago De Freitas (Big Bay)

Beach Sprint (U17)
1.Matthew Anderson (Llandudno)
2.Bradley Oodendaal (Kings Beach)
3.Leo Hicks (Llandudno)

Beach Sprint (U19)
1.Nicholas Padayachee (Milnerton)
2.Damien de Chalain (Kings Beach)
3.Tristan Jonas (Kings Beach)

Junior Women

Taplin Relay
1.Durban Surf (Teal Hogg/Ayanda Maphumulo/Tamryn Montgomery/Femke Pelser)
2.Kings Beach (Dee Kotze/Kirsten Marriott/Micaela Smith/Ashleigh Vaughn)
3.Fish Hoek (Jodi Cleworth/Kirsten Flannagan/Janie Venter/Goergia Warrin)

Double Ski
1.Durban Surf (Angela Hill/Tamryn Montgomery)
2.Fish Hoek (Caitlin Brouckaert/Jennifer Fitschen)
3.Marine (Tahne Bush/Janeira Reddy)

Ski Relay
1.Kings Beach (Dee Kotze/Lara Odendaal/Ashleigh Vaughn)
2.Marine (Tahne Bush/Caroline Dowsett/Teegan Hardwick)
3.Fish Hoek (Jodi Cleworth/Jennifer Fitschen/Kirsten Flannagan)

Beach Sprint (U15)
1.Kelly Fell (Winklespruit)
2.Georgia Warrin (Fish Hoek)
3.Erica van Rooyen (Kings Beach)

Beach Sprint (U17)
1.Tamryn Montgomery (Durban Surf)
2.Bia van Heerden (Clifton)
3.Linda Detering (Llandudno)

Beach Sprint (U19)
1.Micaela Smith (Kings Beach)
2.Ally Giddy (Summerstrand)
3.Megan Barber (Winklespruit)

Board Rescue (U15)
1.Llandudno (Alessandra Bayly/Kari Steyn)
2.Suncoast Pirates (Alice Edwards/Tayla Wakeling)
3.Fish Hoek (Jamie Venter/Georgia Warrin)

Board Rescue (U17)
1.Kings Beach (Lara Odendaal/Ashleigh Vaughn)
2.Durban Surf (Ayanda Maphumulo/Tamryn Montgomery)
3.Marine (Caroline Dowsett/Keli Reynolds)

Board Rescue (U19)
1.Fish Hoek (Jodi Cleworth/Kirsten Flannagan)

Board Race (U15)
1.Alice Edward (KZN)
2.Alessandra Bayly (Llandudno)
3.Kari Steyn (Llandudno)

Surf Swim (U15)
1.Alice Edward (KZN)
2.Alessandra Bayly (Llandudno)
3.Payton Horton (Kings Beach)

Surf Swim (U17)
1.Kristin Bellingan (Big Bay)
2.Ayanda Maphamulo (Durban Surf)
3.Caylan Bromley (Clifton)

Surf Swim (U19)
1.Sasha-Lee Nordengen (Marine)
2.Lara Edward (Suncoast Pirates)
3.Jodi Cleworth (Fish Hoek)