Results – Thurs 23 Apr

All finals results are available at:
Masters
Interprovincial
Juniors
Seniors


2015 INTER-PROVINCIAL SURF LIFESAVING CHAMPIONSHIPS
Seniors
1.KwaZulu-Natal A (89.5 points)
2.Western Cape (69 points)
3.KwaZulu-Natal B (46.5 points)
4.Eastern Cape (44 points)

2015 SA MASTERS SURF LIFESAVING CHAMPIONSHIPS
110-129 yrs min. Male Beach Relay
1.Durban Surf (Jason Carlson/Lance Howarth/Sihle Xaba)
2.Port St. Johns (Vuyolwethu Langa/Siphelo Mnyenyevu/Zolani Zweni)
3.Marine (Colin Nhlanhla Makhubu/Mduduzi Mngadi/Andrew Shenker)

130-149 yrs min. Female Beach Relay
1.Suncoast Pirates (Angela Hulett/Lisa Smith/Jenna Venter)

130-149 yrs min. Male Beach Relay
1.Umhlanga Rocks (Wayne Holroyd/Derek Morris/Simon Vickers)
2.Warnadoone (Gary O’Connor/Llewellyn Veldtman/Pieter Whiting)
3.Suncoast Pirates (Bruce de Gier/Shaine McAllister/Malcolm Pitt)

150-169 yrs min. Male Beach Relay
1.Marine (Gary Brummer/Stuart Riddle/Shaun Sellman)
2.Eden District (Hilary Ferris/Claudio Miller)
3.Suncoast Pirates (James Edward/Phillip Maree)

170+ yrs min. Female Beach Relay
1.Marine (Heather Jolley/Ellen Martin/Kate Wood)

170+ yrs min. Male Beach Relay
1.Warnadoone (Leslie Donald/Barry Scott/Mickey Thompson)
2.Marine (Alistair Bond, Alistair/Leon du Preez/Trevor Miller)

30-34 Female 2km Beach Run
1.Sabrina Ward (Winklespruit)
2.Ellen Martin (Marine)
3.Jenna Venter (Suncoast Pirates)

30-34 Female Beach Flags
1.Jenna Venter (Suncoast Pirates)
2.Ellen Martin (Marine)
3.Sabrina Ward (Winklespruit)

30-34 Female Beach Sprint
1.Sabrina Ward (Winklespruit)
2.Jenna Venter(Suncoast Pirates)
3.Ellen Martin (Marine)

30-34 Female Board Race
1.Jenna Venter (Suncoast Pirates)
2.Ellen Martin (Marine)

30-34 Female Board Rescue
1.Suncoast Pirates (Angela Hulett/Jenna Venter)

30-34 Female Single Ski
1.Jenna Venter (Suncoast Pirates)

30-34 Female Surf Swim
1.Jenna Venter (Suncoast Pirates)
2.Ellen Martin (Marine)

30-34 Male 2km Beach Run
1.Benedict Mthethwa (Suncoast Pirates)
2.Mkululeko Mphehlule (Nyadeni)
3.Lucky Ayanda Mabuya (Marine)

30-34 Male Beach Flags
1.Yusuf Wasserfall (False Bay)
2. Lucky Ayanda Mabuya (Marine)
3.Vuyolwethu Langa (Port St. Johns)

30-34 Male Beach Sprint
1.Yusuf Wasserfall (False Bay)
2. Lucky Ayanda Mabuya (Marine)
3.Andrew Shenker (Marine)

30-34 Male Board Race
1. Lucky Ayanda Mabuya (Marine)
2.Benedict Mthethwa (Suncoast Pirates)
3.Scott Sowman (Umhlanga Rocks)

30-34 Male Board Rescue
1.Durban Surf (Sandile Shange/Sihle Xaba)
2.Umhlanga Rocks (Wayne Holroyd/Scott Sowman)
3.Marine (Lucky Ayanda Mabuya/Mduduzi Mngadi)

30-34 Male Double Ski
1.Marine (Lucky Ayanda Mabuya/Mduduzi Mngadi)
2.Durban Surf (Sandile Shange/Sihle Xaba)

30-34 Male Ironman
1.Sandile Shange (Durban Surf)
2. Lucky Ayanda Mabuya (Marine)

30-34 Male Single Ski
1.Sandile Shange (Durban Surf)
2. Lucky Ayanda Mabuya (Marine)

30-34 Male Surf Swim
1.Scott Sowman (Umhlanga Rocks)
2.Sandile Shange (Durban Surf)
3. Lucky Ayanda Mabuya (Marine)

30-34 Mixed Double Ski
1.Suncoast Pirates (Ross Poacher/Jenna Venter)
2.Marine (Ellen Martin/Russell Sadler)
3.Winklespruit (Rory Taylo/Sabrina Ward)

35-39 Female 2km Beach Run
1.Ruth Gray (Durban Surf)

35-39 Female Beach Flags
1.Ruth Gray (Durban Surf)
2.Thea van der Westhuizen (Suncoast Pirates)

35-39 Female Beach Sprint
1.Ruth Gray (Durban Surf)
2.Thea van der Westhuizen (Suncoast Pirates)

35-39 Female Board Race
1.Thea van der Westhuizen (Suncoast Pirates)

35-39 Female Surf Swim
1.Stacey Bowley (Suncoast Pirates)
2.Ruth Gray (Durban Surf)

35-39 Male 2km Beach Run
1.Mpumulelo Makhawula (Nyadeni)
2.Jean Paul da Silva, Jean Paul (Llandudno)
3.Andrew Ellis (Warnadoone)

35-39 Male Beach Flags
1.Simon Vickers (Umhlanga Rocks)
2.Sihle Xaba (Durban Surf)
3.Zolani Zweni (Port St. Johns)

35-39 Male Beach Sprint
1.Wayne Holroyd (Umhlanga Rocks)
2.Simon Vickers (Umhlanga Rocks)
3.Sihle Xaba (Durban Surf)

35-39 Male Board Race
1.Russell Sadler (Marine)
2.Ian Barnes (Marine)
3.Steven Jones (Scottburgh)

35-39 Male Board Rescue
1.Marine (Ian Barnes/Russell Sadler)
2.Warnadoone (Graham du Toit/Andrew Ellis)
3.Marine Team (Andrew Atkinson/Colin Nhlanhla Makhubu)

35-39 Male Double Ski
1.Marine (Ian Barnes/Russell Sadler)
2.Suncoast Pirates (Malcolm Pitt/Greg Worthington)
3.Llandudno (Jean Paul da Silva/Chris Sparks)

35-39 Male Ironman
1.Russell Sadler (Marine)
2.Ian Barnes (Marine)
3.Steven Jones (Scottburgh)

35-39 Male Single Ski
1.Russell Sadler (Marine)
2.Ian Barnes (Marine)
3.Malcolm Pitt (Suncoast Pirates)

35-39 Male Surf Swim
1.Russell Sadler (Marine)
2.Ian Barnes (Marine)
3.Wayne Holroyd (Umhlanga Rocks)

35-39 Mixed Double Ski
1.Suncoast Pirates (Stacey Bowley/Rowan Matthews)
2.Durban Surf (Ruth Gray/Steven Kitto)

40-44 Female 2km Beach Run
1.Angela Hulett (Suncoast Pirates)
2.Belinda Stange (Winklespruit)

40-44 Female Beach Flags
1.Angela Hulett (Suncoast Pirates)
2.Belinda Stange (Winklespruit)

40-44 Female Beach Sprint
1.Angela Hulett (Suncoast Pirates)
2.Belinda Stange (Winklespruit)

40-44 Female Surf Swim
1.Angela Hulett (Suncoast Pirates)

40-44 Male 2km Beach Run
1.Lance Howarth (Durban Surf)
2.Colin Nhlanhla Makhubu (Marine)
3.Bradley Pearse (Suncoast Pirates)

40-44 Male Beach Flags
1.Llewellyn Veldtman (Warnadoone)
2.Colin Nhlanhla Makhubu (Marine)
3.Claudio Miller (Eden District)

40-44 Male Beach Sprint
1.Llewellyn Veldtman (Warnadoone)
2.Shaine McAllister (Suncoast Pirates)
3.Colin Nhlanhla Makhubu (Marine)

40-44 Male Board Race
1.Steven Kitto (Durban Surf)
2.Jason Carlson (Durban Surf)
3.Greg Worthington (Suncoast Pirates)

40-44 Male Board Rescue
1.Suncoast Pirates (Bradley Pearse/Greg Worthington)
2.Durban Surf (Jason Carlson/Steven Kitto)
3.Suncoast Pirates (Shaine McAllister/Shane Misdorp)

40-44 Male Double Ski
1.Durban Surf (Lance Howarth/Wayne Wilson)
2.Suncoast Pirates (Richard Philps/Ross Poachers)
3.Suncoast Pirates (Shaine McAllister/Bradley Pearse)

40-44 Male Ironman
1.Greg Worthington (Suncoast Pirates)
2.ShaneMisdorp (Suncoast Pirates)

40-44 Male Single Ski
1.Richard Philps (Suncoast Pirates)
2.Quinton Rutherford (Warnadoone)
3.Lance Howarth (Durban Surf)

40-44 Male Surf Swim
1.Jason Carlson (Durban Surf)
2.Greg Worthington (Suncoast Pirates)
3.Steven Kitto (Durban Surf)

40-44 Mixed Double Ski
1.Suncoast Pirates (Anton Fouche/Thea Van Der Westhuizen)
2.Suncoast Pirates (Angela Hulett/Bradley Pearse)

45-49 Female 1km Beach Run
1.Kate Wood (Marine)

45-49 Female Beach Flags
1.Kate Wood (Marine)

45-49 Female Beach Sprint
1.Kate Wood (Marine)

45-49 Male 2km Beach Run
1.Chris Stange (Winklespruit)
2.Ian John Vaughan (Llandudno)
3.Hannes Smith (Amanzimtoti)

45-49 Male Beach Flags
1.Pieter Whiting (Warnadoone)
2.Dale Duke (Amanzimtoti)
3.Hannes Smith (Amanzimtoti)

45-49 Male Beach Sprint
1.Pieter Whiting (Warnadoone)
2.Gary O Connor (Warnadoone)
3.Stuart Riddle (Marine)

45-49 Male Board Race
1.Robert Hamlin (Strand)
2.Rowan Matthews (Suncoast Pirates)
3.Dillon Van Rensburg (Winklespruit)

45-49 Male Board Rescue
1.Suncoast Pirates (Bruce de Gier/Rowan Matthews)
2.Strand (Robert Hamlin/Mias van der Westhuyzen)
3.Marine (Gary Bowler/Leon du Preez)

45-49 Male Double Ski
1.Strand (Robert Hamlin/Mias van der Westhuyzen)
2.Suncoast Pirates (Dave Harker/Rowan Matthews)
3.Winklespruit (Rory Taylor/Dillon van Rensburg)

45-49 Male Ironman
1.Rowan Matthews (Suncoast Pirates)
2.Robert Hamlin (Strand)
3.Mias Van der Westhuyzen (Strand)

45-49 Male Single Ski
1.Wayne Wilson (Durban Surf)
2.Rowan Matthews (Suncoast Pirates)
3.Anton Fouche (Suncoast Pirates)

45-49 Male Surf Swim
1.Burce de Gier (Suncoast Pirates)
2.Mias Van der Westhuyzen (Strand)
3.Bradley fell (Winklespruit)

45-49 Mixed Double Ski
1.Marine (Mat Carlise/Kate Wood)

50-54 Female 1km Beach Run
1.Lisa Smith (Suncoast Pirates)

50-54 Female Beach Flags
1.Lisa Smith (Suncoast Pirates)

50-54 Female Beach Sprint
1.Lisa Smith (Suncoast Pirates)

50-54 Female Board Race
1.Lisa Smith (Suncoast Pirates)

50-54 Female Surf Swim
1.Heather Jolley (Marine)
2.Lisa Smith (Suncoast Pirates)

50-54 Male 1km Beach Run
1.Gary Brummer (Marine)

50-54 Male Beach Flags
1.Phillip Maree (Suncoast Pirates)
2.Martin Hoffer (Umhlanga Rocks)
3.Des Hanger (Amanzimtoti)

50-54 Male Beach Sprint
1.Phillip Maree (Suncoast Pirates)
2.Gary Albers (Winklespruit)
3.Gary Brummer (Marine)

50-54 Male Board Race
1.Mark Taylor (Durban Surf)
2.Dave Harker (Suncoast Pirates)
3.Daantjie Malan (Strand)

50-54 Male Board Rescue
1.Marine (Michael Raubenheimer/Shaun Sellman)
2.Durban Surf (Craig Sringate/Mark Taylor)

50-54 Male Double Ski
1.Strand (Daantjie Malan/Gary Pepler)
2.Marine (Gary Brummer/Shaun Sellman)
3.Suncoast Pirates (Gordon Emmot/Bevin Worlock)

50-54 Male Ironman
1.Mark Taylor (Durban Surf)
2.Gary Brummer (Marine)
3.Dave Harker (Suncoast Pirates)

50-54 Male Single Ski
1.Angus Ferguson (Suncoast Pirates)
2.Mark Taylor (Durban Surf)
3.Daantjie Malan (Strand)

50-54 Male Surf Swim
1.Graham Du Toit (Warnadoone)
2.Mark Taylor (Durban Surf)
3.Dave Harker (Suncoast Pirates)

55-59 Female Beach Flags
1.Heather Jolley (Marine)

55-59 Female Beach Sprint
1.Heather Jolley (Marine)

55-59 Male 1km Beach Run
1.Michael Faulmann (False Bay)
2.Gary Wakeling (Suncoast Pirates)
3.Alistair Bond (Suncoast Pirates)

55-59 Male Beach Flags
1.Derek Morris (Umhlanga Rocks)
2.Michael Faulmann (False Bay)
3.Alistair Bond (Suncoast Pirates)

55-59 Male Beach Sprint
1.Michael Faulmann (False Bay)
2.Derek Morris (Umhlanga Rocks)
3.Gary Wakeling (Suncoast Pirates)

55-59 Male Board Race
1.Michael Raubenheimer (Marine)
2.Collin Simpkins (Scottburgh)
3.Gary Wakeling (Suncoast Pirates)

55-59 Male Board Rescue
1.Umhlanga Rocks (Steve Evans/Derek Morris)
2.Suncoast Pirates (Ralf Schambacher/Gary Wakeling)

55-59 Male Double Ski
1.Marine (Mat Carlise/Bruce Wenke)

55-59 Male Ironman
1.Steve Evans (Umhlanga Rocks)
2.Willem Van der Westhuyzen (Strand)

55-59 Male Single Ski
1.Mat Carlisle (Marine)
2.Bruce Wenke (Marine)
3.Gary Pepler (Strand)

55-59 Male Surf Swim
1.Michael Raubenheimer (Marine)
2.Ralf Schambacher (Suncoast Pirates)
3.Steve Evans (Umhlanga Rocks)

60-64 Male 1km Beach Run
1.Mickey Thompson (Warnadoone)
2.Barry Scott (Warnadoone)

60-64 Male Beach Flags
1.Barry Scott (Warnadoone)
2.Hilary Ferris (Eden District)
3.Mickey Thompson (Warnadoone)

60-64 Male Beach Sprint
1.Hilary Ferris (Eden District)
2.Mickey Thompson (Warnadoone)
3.Trevor Miller (Marine)

60-64 Male Surf Swim
1.Trevor Miller (Marine)

65-69 Male 1km Beach Run
1.Leslie Donald (Warnadoone)

65-69 Male Beach Flags
1.Leslie Donald (Warnadoone)
2.Bruce Darbyshire-Roberts (Scottburgh)

65-69 Male Beach Sprint
1.Bruce Darbyshire-Roberts (Scottburgh)
2.Leslie Donald (Warnadoone)

65-69 Male Board Race
1.Bruce Darbyshire-Roberts (Scottburgh)

65-69 Male Single Ski
1.Bruce Darbyshire-Roberts (Scottburgh)

70+ Male Board Race
1.Bevin Worlock (Suncoast Pirates)

70+ Male Single Ski
1.Bevin Worlock (Suncoast Pirates)